понеділок, 18 січня 2016 р.

Шість міфів про поліглотів

У народі існує величезна кількість міфів про вивчення іноземних мов, а особливо про тих, хто сам володіє кількома мовами, тобто поліглот. Вам, напевно, знайомий романтичний образ поліглота. Зазвичай, його описують так:
Поліглот - це безтурботний геній з досконалою пам'яттю, у якого немає абсолютно ніяких життєвих зобов'язань і проблем з грошима, і який щойно й робить, що подорожує по світу з рюкзаком і нескінченним запасом авіаквитків. Він легко заводить друзів навіть за чашкою кави в Римі .. або під час поїданні локшини в Гонг-Конгу .. або на якому-небудь бразильському пляжі. Попереду нього - лише безтурботність і пригоди.
Після того, як я нещодавно відвідав конференцію поліглотів, в Берліні, я можу сказати, що я не зустрів жодної людини, яка хоча б близько відповідала вище описаного способу (хоча, я впевнений, що багато хто з нас були б не проти бути такими ). Взагалі, це правда, що деякі поліглоти мають у собі щось з цього романтичного образу.

На жаль, люди схильні сильно перебільшувати ці якості і перетворювати їх на стереотипи. Це все одно що зібрати найцікавіші аспекти життя поліглота в одну купу, надати щіпку казковості, і - міфічний поліглот перед вами.

Міфічний і романтичний образ поліглота буде вкрай марним для того, хто вивчає іноземні мови. У вас створиться враження, що такого ідеалу вам ніколи не досягти, тому ви задастеся питанням, навіщо зайвий раз обтяжувати себе, адже так?

Сьогодні я хотів би пройтися по шести найпоширеніших стереотипах і міфах про поліглотів. Я поясню, чому вони існують, а потім розповім правду про те, що це взагалі таке, бути поліглотом.

Міф №1: Поліглоти від природи обдаровані здатністю до мов

Цей міф я чую найчастіше. Все, чомусь, думають, що у поліглотів є якийсь спеціальний "ген для вивчення іноземних мов". Я впевнений, що цей міф народився завдяки тому, що люди просто бояться вивчати іноземні мови. Така собі універсальна відмовка, чому я не можу вивчити іноземну мову. Самі подумайте, якщо у вас немає генетичної схильності до чогось, то це для вас стає недосяжним, так? А ось і ні! Вивчення іноземної мови - це не колір ваших очей, який ви не можете поміняти. Це - навик, який можна розвивати.

По суті "я не обдарований здатністю вивчати мови" можна перекласти як "я боюся, що у мене не вийде вивчити іноземну мову". Насправді поліглоти володіють деякими спец-прийомами для вивчення мов. І ви ними теж можете оволодіти і використовувати. Поліглоти відрізняються від більшості інших людей лише тим, що докладали зусиль в правильному напрямку і не боялися робити помилок.

У своїх попередніх статтях я вже писав про те, що мій перший мова (іспанська) був важким не через складнощів граматики або вимови, а через те, що це був саме перший іноземна мова, що я почав вивчати.

Вивчення мов - це майстерність, тому в перший раз воно вам дається нелегко. Взяти, приміром, гру на музичному інструменті або вміння кататися на лижах: чим більше ви тренуєтеся, тим вище ваш рівень. Єдиним розходженням між поліглотом і "вічним початківцям" є те, що поліглот йшов до кінця. У результаті він знайшов для себе правильні й ефективні інструменти навчання, необхідні для досягнення своєї мети. Хороша новина для вас: всі ці інструменти доступні і вам. Як тільки ви дізнаєтеся, ЯК вивчати мови, кожен подальший крок вам коштуватиме менших зусиль.

Міф №2: Поліглоти володіють феноменальною пам'яттю

Коли хтось говорить, що він знає 3, 4 або навіть 10 мов, багато людей відразу думають, що у нього фотографічна пам'ять і він може за бажанням зберігати в мозку гігабайти інформації. Ну, адже, ви правда вважаєте, що для запам'ятовування тисяч слів потрібен талант, так? Зовсім не обов'язково. Так, це, звичайно, правда, що, якщо ви спробуєте вивчити слова за допомогою стандартної зубріння, повторюючи одне і те ж кілька разів в надії, що хоч щось відкладеться в пам'яті, то вам дійсно потрібно докласти чималих зусиль. Я зараз, от, думаю, що, якби я зубрив слова, то я б швидше за все відмовився від цієї затії від злості і браку терпіння.

Я вважаю, що цей міф народився тому, що більшість людей, пам'ятаючи свої шкільні роки, не має поняття про мнемотехніці і взагалі про методи запам'ятовування інформації. Якби вчителі використовували ті ж мнемотехнические методи, що і поліглоти, то люди б не дивувалися тому, як ефективно і швидко можна запам'ятовувати слова, і міф про суперпам'яті розсіявся би сам по собі.

Завдяки технікам запам'ятовування інформації (такий, наприклад, як мнемоніка, тобто техніка запам'ятовування інформації за допомогою асоціації) і спеціальній системі повторення, поліглоти змогли вивчити тисячі нових слів і фраз за відносно короткий проміжок часу. Це типовий приклад правильного вибору інструменту для роботи. Якби я попросив вас пофарбувати будинок і дав би вам банку фарби і зубну щітку, у вас, швидше за все, закінчиться терпіння і ви здастеся. Але, якщо я дам вам великий ролик або розпилювач, ви б впоралися з роботою за короткий термін. Тому, хороша пам'ять у поліглотів - це не вроджений, а набутий навик, помножений на вміння правильно запам'ятовувати і користуватися мнемотехнікою.

Міф №3: У поліглотів є тисячі доларів / фунтів / євро на подорожі

Враховуючи те, що поліглоти "проводять весь час в подорожуючи по світу" (ще один міф, який я розвію трохи пізніше), стає ясно, що у них, мабуть, є невичерпне джерело налу, який їм дозволяє кататися по світу, вивчаючи мови .

Я цілком розумію людей, які так думають. Досить подивитися на ціни стандартних квитків з Нью-Йорка в Париж, або на вартість проживання в будь-якому готелі в великому місті. Очевидно ж, що кожен, хто багато подорожує, проблем з грошима не відчуває! Ну, насправді це не зовсім так. Ви повинні розуміти, що поліглоти дуже винахідливі і знають про деякі "трюках", які допомагають їм знизити витрати на ці міжнародні поїздки.

Правда така, що поліглоти йдуть на деякі жертви, щоб мати можливість подорожувати по світу. Потрібно розуміти, що подорожувати можна по-різному, тому багато поліглоти, включаючи мене, не є "типовими" туристами. Є багато способів, як істотно заощадити на квитках, проживанні та їжу. І кожен з цих способів означає відмову від якихось звичних життєвих зручностей.

Наприклад, замість того, щоб зупинитися в класній готелі, я користуюся сайтом Airbnb, знімаю кімнати замість цілих квартир або взагалі живу в гуртожитках. На квитках теж можна непогано заощадити: замість прямих перельотів, які в пік сезону коштують досить пристойно, можна купити квиток з декількома пересадками і літати в "мертвий сезон", користуючись послугами бюджетних авіаліній. Хочете заощадити на їжі? Робіть так само, як у себе вдома: менше ходите по ресторанах, купуйте продукти і готуйте собі їжу самі. Затарюйтесь в звичайних продуктових магаз або на ринках, де ціни істотно нижче.

Міф №4: У поліглотів набагато більше вільного часу, ніж у звичайних людей

З одного боку в основі цього міфу лежить помилка, що поліглоти змушені відмовитися від усіх перелестей життя (проведення вільного часу з сім'єю і друзями, походи в кіно чи спорт), щоб знайти купу часу для вивчення мов.

З іншого боку, люди помиляються, думаючи, що поліглотам в житті нікуди дівати вільний час, тому вони знімають з себе всі зобов'язання і уникають усілякої відповідальності, тільки б знайти час для вивчення іноземних мов. Звичайно ж, ні те, ні інше просто не може бути правдою! Цей міф про поліглот народився через страх втратити найдорожче, що у людини є в житті - час.

Насправді, не все так похмуро: вивчення мов не тягне за собою великі втрати в житті. Правда така, що поліглоти розумно розподіляють свою енергію і час, щоб отримати найбільший профіт.

Всі ті, хто вірить у цей міф, повинні насамперед зрозуміти, що для більшості поліглотів вивчення мов - це улюблене заняття. Час, посвячене мовам, для них зовсім не означає "вкрадене з особистого життя".

Звичайно, у поліглотів, як і у всіх інших людей, є свої інтереси і хобі, так що не треба думати, що кожну вільну хвилинку свого часу вони проводять за підручниками та картками для запам'ятовування слів. Просто ці люди навчилися дуже ефективно розподіляти свій час.

По-перше, вони вивчали мови досить довго для того, щоб дізнатися, що і як навчати, щоб отримати найбільший ефект. Наприклад, замість того, щоб годинами тупо зубрити нові слова з підручника, я зробив свій особистий словничок, куди я записую слова, про які я точно знаю, що саме їх я повинен вивчити в першу чергу.
По-друге, вони використовують супер-продуктивні методи навчання. Наприклад, я користуюся технікою The Pomodoro (25-хвилинні блоки інтенсивних занять з 5-хвилинними перервами між ними).
По-третє, поліглоти вміють одночасно займатися улюбленою справою і вчитися чомусь новому. Наприклад, я брав уроки танцю в Буенос-Айресі і паралельно на португальському навчався віндсерфінгу в Бразилії!

Міф №5: всі поліглоти - екстраверти і потребують уваги інших

Про поліглота часто помилково думають, що вони всі без винятку відкриті, товариські люди, легко вливаються в будь-яку компанію, без проблем переходять на будь-яку мову і засліплюють людей своїм шармом і харизматичністю. Ймовірно, цей міф з'явився через те, що поліглоти дійсно активно шукають можливість попрактикуватися в іноземній мові в спілкуванні з носієм. Тому, з боку може здаватися, що у кожного поліглота є вроджена здатність легко заводити друзів, але насправді вони просто намагаються більше говорити іншою мовою (звичайно, це завжди пов'язане з новими знайомствами та спілкуванням).

У реальності, поліглоти не більше відкриті, ніж всі інші. Серед поліглотів можна абсолютно так само знайти більш і менш товариських людей. Єдине, що їх об'єднує - це прагнення якомога більше говорити іноземною мовою. Більшість поліглотів зовсім не хочуть привернути до себе увагу з боку і похвалитися собою (принаймні, роблять вони це не частіше, ніж всі інші люди). У них просто нижчий поріг страху перед спілкуванням з незнайомими людьми.

Вище я вже писав, що кращий спосіб вивчити мову - це відкрити рот і говорити. Поліглоти цю істину давно пізнали і активно використовують цей підхід до вивчення мов. Зрештою, якщо вам потрібно щось вивчити і ви знайшли найшвидший спосіб зробити це, ви будете користуватися ним, незважаючи на деякі пов'язані з цим незручності.

Комфортний і приємний, але в той же час неефективний метод вивчення ви навряд чи будете використовувати. Повірте, щоб досягти деяких "чудес", потрібно вийти із зони комфорту!

Міф №6 Всі поліглоти - одинаки і можуть витратити все життя на подорожі та вивчення мов.

Черговий популярний міф про поліглотів, як про людей без сімей, дітей та інших зобов'язань. Вони, мовляв, можуть усе життя їздити по світу, заводити романи в кожному порту і вивчати так мови до кінця своїх днів. Знаєте, я, можливо, сам мимоволі посприяв народженню цього міфу, але не тому, що це правда, а тому, що я сам майже десять років подорожував по різних країнах і змусив багатьох повірити в те, що всі поліглоти ведуть такий собі "бродячий" образ життя.

Звичайно, більшість поліглотів частіше вивчає мови по інтернету, а ті, хто подорожує, просто привертають більше уваги, тому й виходить, що кілька одинаків перекрикують всіх інших, привертають більше уваги і надають більший вплив на формування образу поліглота. Знову ж таки, це міф, який тримається на страху.

Набагато простіше сказати, що чогось неможливо досягти, тому що ваша життєва ситуація для цього "не ідеальна", ніж побороти страх і спробувати здійснити вашу мрію. Правда така, що поліглоти - дуже різні люди, і деякі з них взагалі не їздять по різних країнах, щоб вивчати іноземні мови.

До слова сказати, більшість поліглотів, яких я знаю, зовсім не одинаки. Я й сам незабаром збираюся одружитися! Знаєте, мати сім'ю не означає відмовитися від можливості вивчати мови. Підтримка, яку вам надасть сім'я і близькі, може виявитися дуже важливою у досягненні ваших цілей і вивченні мов в тому числі.

Що стосується подорожей, то вони можуть відмінно допомогти у вивченні мови, але не є необхідним і незамінним атрибутом. Я вивчав арабську, перебуваючи в Бразилії, і переконався, що сучасні технології дозволяють вам спілкуватися з носіями мов незалежно від того, де в даний момент ви знаходитесь.

Деякі відомі поліглоти, наприклад, Мосес МакКормік (Moses McCormick aka Laoshu) з Колумбії, штат Огайо, взагалі рідко подорожують, але примудряються знаходити носіїв іноземних мов прямо там, де вони живуть. Зовсім недавно я пішов на мовну екскурсію "Language Level UP", яку організував Мосес, і нам вдалося попрактикуватися в десятці мов, провівши всього лише кілька годин в торговому центрі!

Не дайте цим міфам про вивчення мов стати відмовкою!
Як ви бачите, поліглоти - це звичайні люди. Ми просто навчилися фокусувати увагу на розвитку певних навичок, правильно розподіляти час і в кінцевому рахунку покращувати ці навички. Взагалі, вивчення мов - цікава штука.

Процес навчання несе за собою свій власний набір страхів. Наприклад, якщо б я сказав вам, що знаю когось, хто вміє готувати страви 10 кухень світу. Ви б відразу подумали, що ця людина - геній? А, якщо б я сказав, що граю в 5 комп'ютерних грах на світовому рівні, ви б подумали, що я обдарований? Будь-яке вміння можна розвивати, і іноземні мови - не виняток.

Давайте по-іншому: у кожному з цих міфів криється слово "відмовка":

У поліглотів є дар до вивчення мов = відмовка для того, щоб навіть не пробувати вивчати мову, тому що ви вже як би спочатку в невигідному становищі
У поліглотів феноменальна пам'ять = відмовка для того, щоб не вивчати мнемотехнику і не вчитися правильно і ефективно запам'ятовувати нові речі
Поліглоти витрачають купу грошей на подорожі = "я думаю, у мене немає грошей, щоб їздити світу, тому че взагалі морочитися з цими мовами"
У поліглотів купа вільного часу / немає вільного часу взагалі = відмовка "я навіть не хочу навчитися правильно працювати з часом, щоб все встигати"
Поліглоти - екстраверти = Відмовка "я трохи сором'язлива, тому, ну їх, ці мови .."
Поліглоти - несімейні бродяги = відмовка "у мене є сім'я, тому я не можу їздити по світу і вивчати мови"
Тепер ви знаєте, що всі ці міфи тримаються на страхах і, як наслідок, породжують цілий ряд відмовок, чому ви не можете вивчати іноземні мови. Існує тільки один універсальний трюк, як вивчати мови і стати поліглотом, і він доступний кожному: ви повинні просто мати пристрасть до мов. Якщо вона у вас є, то іноземні мови вже встали в чергу, щоб ви їх вивчили.
Автор: Benny Lewis 

Немає коментарів:

Дописати коментар