понеділок, 18 січня 2016 р.

Чи взагалі можливе мислення без мови?

Мова настільки глибоко укорінилася майже в кожному аспекті нашого життя, що нам стає важко уявити, як можна без неї взагалі існувати. Але як би виглядало наше життя, якби ми не придумали назви для предметів? Як би нам велося, якби ми не могли називати різні явища своїми іменами, задавати питання або говорити про події, які щойно відбулися? Змогли б ми взагалі думати? Як би виглядали наші думки? Відповідь на питання, чи можливо мислення без мови, залежить від того, що ви розумієте під мисленням. Ви можете випробувати відчуття, відчувати враження і почуття без мови? Звичайно ж так, і лише небагато зможуть з цим посперечатися.
Однак, потрібно розуміти, що існує різниця між можливістю переживати, говорити, відчувати біль, відчувати світло і самими поняттями, такі як "біль" або "світло".

Багато артистів і вчених, описуючи свої внутрішні відчуття під час роботи, кажуть, що для вирішення своїх завдань вони користуються не словами, а образами. Наприклад, письменник Темпл Грандін, пояснюючи, як він мислить образами, а не словами, говорить, що під час роботи його основна концепція - це мислення цілими колекціями образів.

Наприклад, "собака" в його розумінні - це образ всіх собак, які зустрілися в житті. Це те ж саме, якби у мене був картковий каталог усіх собак, яких я бачив у житті, повний фотографій і постійно зростаючий в об'ємі. Звичайно, Грандін віртуозно володіє мовою і знає, як нею користуватися, але, хоча це може здатися неймовірним, він є тією людиною, якій недостатні слова і яка змушена вдаватися до образів.

Є докази того, що, наприклад, глухі люди, які по суті позбавлені можливості користуватися мовою, думають за нашими мірками нестандартно. Мови, розроблені глухими людьми до моменту вивченя ними звичної нам мови, показують, що мислення насправді виходить далеко за рамки емоційних і чуттєвих вражень, які нам так добре знайомі.

Незважаючи на те, що нам здається, що думати і мислити можна без знання мови, існують деякі прийоми мислення, які постали саме внаслідок знання мови. Мова дає нам символіку, яку ми використовуємо для вираження ідей і продуктів абстрактного мислення. Без цієї символіки багато абстрактних думок не змогли б існувати. Філософ Пітер Каррутерс (Peter Carruthers) стверджував, що існує якесь внутрішнє, позамовне мислення, яке допомагає нам виражати думки і поповнювати ними нашу свідомість. Ми змогли б думати без мови, але мова дозволяє нам дізнатися, що ми насправді думаємо.
Автор: Arika Okrent 

Немає коментарів:

Дописати коментар