Не кожен з нас був вже одного разу в Африці. Але, можливо, що кожна мова вже там побувала! Принаймні, так вважають деякі вчені.
На їхню думку, всі мови походять з Африки. Звідти вони потім поширилися по всьому світу. Всього існує більше 6000 різних мов. Але у них, швидше за все, загальні африканські коріння. Дослідники порівняли фонеми мови одну з одною.
Фонеми - це мінімальні одиниці, що розглядаються як засіб для розрізнення значень слів. Якщо змінюється фонема, то змінюється також значення слова. Приклад з англійської мови допоможе це пояснити. В англійській мові dip і tip означають різні речі. Тобто / d / і / t / в англійській мові є різними фонемами.
У мовах Африки це звукове різноманіття проявляється найбільше. Але воно стає значно менше в міру віддалення звідти. І саме в цьому дослідники бачать доказ своєї гіпотези.
Тому що популяції, які розтягуються, стають схожими. На їх зовнішніх кордонах генетична різноманітність зменшується. Цим пояснюється також те, що кількість "переселенців" стає менше. Чим менше ген переселяється, тим одноманітнішою стає популяція. З'являється менше можливих комбінацій генів. Завдяки цьому члени емігруючої популяції стають схожими.
Вчені називають це ефектом засновника. Коли люди покидали Африку, вони взяли свої мови з собою. Однак у небагатьох переселенців в багажі було також трохи фонем. Таким чином, з часом окремі мови ставали одноманітнішими. Те що Homo sapiens походить з Африки, здається, доведено. Нам з нетерпінням хочеться дізнатися, чи стосується це також і його мови ...
Немає коментарів:
Дописати коментар